RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

EĞİTİMDE YURT DIŞINA AÇILAN KAPINIZ

bilgi@rdakademi.com
0850 259 79 19

Kanazawa; kültürel ve tarihi manzaralarla doğal güzelliğin bir karışımı…

Kanazawa

Japonya’nın dünya çapındaki etkileri her yerde görülmektedir; en son teknoloji, karaoke, video oyunu, Japon çizgi filmleri ve manga bunlardan birkaçıdır. Bunlar ve diğer modern başarılar, büyüleyici bir birleşim oluşturmak için Japonya’da, ülkenin köklü, yüzyıllık eski geleneğiyle birleşmiştir. Sıcak konukseverlik, üst düzey hizmet ve güvenlik, yükselen güneşin ülkesine düzenlenen geziyi eşsiz ve heyecan verici bir deneyime dönüştürmektedir.

Honshu adasının batı kıyısındaki Kanazawa 16. yüzyılın sonlarına doğru kurulmuştur ve Japonya’da Edo dönemi boyunca en zengin kale şehirlerinden biri olmuştur ve kültürel mirasını günümüzde hala korunmaktadır.

Dağlar ve deniz arasında, Japonya’nın batı kıyısının merkezinde çekici bir konumdadır. Şehir; Nisan ayında yapılan kiraz ağaçlarının çiçek açma festivali ya da Haziran ayındaki görkemli tarihi geçit töreni gibi eşsiz faaliyetlere ev sahipliği yapar. Kanazawa, Japonya’nın en popüler gezilecek yerlerinden biridir.

Okulumuz modern International Exchange Centre’da yer almaktadır. Halk kütüphanesinin de olduğu göz alıcı mimariye sahip okul binası, tarihi binaların, parkların, müzelerin ve spor faaliyetlerinin olduğu şehir merkezinin yakınında yer almaktadır.

Derslerin işlenişi ve iletişim için İngilizce dili kullanılacağından, kursumuza katılım ileri düzey İngilizce bilgisi gerektirir.

 • Kenrokuen – Japonya’nın en güzel bahçelerinden biri
 • Ninjadera Temple – Gizli kapılar ve tuzaklarla dolu bir tapınak
 • Higashi Chaya District – Geyşa semti
 • Seisonkaku Villa
 • 21st Century Museum
 • Nagamachi – Samuray semti
 • Omicho Market
 • D.T. Suzuki Museum
 • Kanazawa Castle
 • Oyama Shrine – Tapınak
 • Shirakawa-go – Dağlık Bölge
 • Noto Peninsula – Harika sahil şeridine sahip yarımada
 • Kaga Onsen – Tarihi kasabalar
RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

Kanazawa, ziyaretçilerine sayısız faaliyetler, manzaralar ve etkinlikler sunmaktadır ve öğrenciler istediğine katılabilir. Okullarımız bu tarz yönlendirmeleri sağlamaktadır ve ilgi çeken yerleri de tanıtır. Bu geziler, öğrencilerimize çevreyi ve kültürü tanıtmak ve keşifler yapmaları için yüreklendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Okullarımız devamlı sosyal faaliyetler düzenlemektedir, böylece öğrenciler bir araya toplanıp yeni ve kalıcı arkadaşlıklar kurmaya hazır olurlar.

Okul Etkinlikleri

Aşağıda listelenen etkinlikler örnektir, okul, okul dönemi ve mevsimlere göre değişkenlik gösterebilir.

Kurs

 

Çeşitli Kurslar (Yemek, dövüş sanatları, kaligrafi, çiçek düzenleme, origami, çömlek boyama, zen vs.)

İstek üzerine fiyat

Günlük Geziler

 

Kaga (southern Ishikawa)

JPY 8 000

Mt. Hakusan ve geleneksel çiflik kasabası

JPY 8 000

Kaga Sahil şeridi Kuzey Ishikawa

JPY 8 000

Bazı Şehir Etkinlikleri

Listelenen belli başlı etkinlikler haricinde Kanazawa’da her zaman geleneksel bir seramoni ya da kutlama görebilirsiniz.

Kaga Yeni Yıl Kutlamaları

Ocak

Setsubun Festival – Sağlık ve iyi şans için yapılan seramoniler

Şubat

Kiraz Çiçeği Festivali – Şehrin her yerindeki kiraz çiçeklerinin açışı kutlanır

Nisan

Hyakumangoku Matsuri Festival (Dans, geleneksel çay seramonileri, mumlar ve fenerler)

Haziran

Yaz Işıkoyunları Festivali

Temmuz-Ağustos

Kanazawa Caz Festivali

Eylül

Sonbahar Yaprakları Etkinlikleri

Kasım

 “Yukizuri” (rope supports to protect from the snow)

Kasım

 

Kanazawa oldukça yağmurlu bir iklime sahiptir. Haziran ve temmuz ortalarında bile yağmur görülür, bu nedenle şemsiye ve ince bir yağmurluk getirmek faydalı olacaktır. Yaz ayları, 30 - 35°C arasında sıcaklığı ile oldukça nemlidir.

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış

Yurt dışı eğitim planlamasında belki de en önemli adım konaklama organizasyonudur. Eğitim dışında kalan saatlerinizi özellikle gecelerinizi huzurlu, güvenli ve rahat geçirmek, yabancı bir ülkede geçireceğiniz zamanın kalitesini belirleyen en önemli unsur olacaktır. Bu nedenle; kişisel özelliklerinizi, alışkanlıklarınızı ve aşağıda yer alan seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmanızı tavsiye ederiz. Seçeceğiniz okul ve şehre göre konaklama alternatifleri ve özellikleri farklılık gösterebilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz. 

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere sunulan konaklama çözümleri genellikle aşağıdaki gibidir.

AİLE YANI KONAKLAMA

Ülkemizde karşılığı olmayan bir konaklama seçeneğidir ancak yurt dışı eğitimin popüler olduğu ülkelerde oldukça yaygın ve tercih edilen bir konaklama türüdür. Aile seçimleri yüz yüze yapılan mülakatlar ve uzun güvenlik soruşturmaları sonucunda belirlenmektedir. Ailelerin misafirlerini rahat ettirecek konfor ve düzene sahip olmasına, düzenli ve mutlu bir aile yaşantısı sürmelerine, misafir öğrencinin kalacağı odaların havalandırma ve ısıtma sistemlerinin kabul edilebilir standartlarda olmasına azami dikkat edilir. Birçok öğrenci ev yemeklerinden ve bir evde olmanın hissettirdiği ekstra güvenlik duygusundan hoşlanmaktadır. Evde kalmak demek her zaman sizi destekleyecek birilerinin bulunması demektir.

Seçebileceğiniz farklı aile türleri mevcuttur. Örneğin, çocuklu ailelerin, emekli çiftlerin ya da yaşlı bayanların yanında konaklamak mümkündür. Kişisel tercihinizi yapabilirsiniz.

Aile yanında konaklamak dil pratiği ve yerel kültürü öğrenme açısından en verimli konaklama seçeneğidir. Yerel kültür, günlük yaşam, geleneksel kutlamalar vs. hakkında çok şey öğrenirsiniz

Aile yanı konaklama özellikleri; Tek Oda (Single Room), Paylaşımlı Oda (Shared/ Twin Room), Yatak & Kahvaltı ( Bed & Breakfast ), Yarım Pansiyon ( Half Board ) ve Tam Pansiyon ( Full Board ), olarak değişebilmektedir. Bazı konaklamalarda özel banyo, televizyon vs. gibi lüks seçenekler de bulunmaktadır. Alerjiniz (evcil hayvan, her hangi bir yiyecek vs) veya özel durumlarınız (vejetaryen beslenme vs.)  bunları kayıt esnasında bize bildirmelisiniz. Böylece sizlere en uygun aileyi bulabiliriz.

Avantajları:
 • Düzenli bir yaşam sağlar.
 • Sıcak ve düzenli bir aile ortamında, eğitimini aldığınız yabancı dili bolca pratik yapma şansı verir.
 • Bulunduğunuz kültürdeki insanların gelenek, görenek ve yaşam tarzlarını yaşayarak öğrenmenize olanak sağlar.
Dezavantajları:
 • Tüm aile yaşamlarında olduğu gibi, yanında kaldığınız ailenin genel yaşam kurallarına ve düzenine uymak durumundasınızdır.
Maliyeti:
 • En ekonomik konaklama türüdür.
ÖĞRENCİ EVLERİ veya YURTLAR

Öğrenci yurtları genelde daha bağımsız yaşamak isteyenler için ideal bir konaklama seçeneğidir. Öğrenci evinde önemli olan, dünyanın her yerinden gelen öğrenciler arasındaki ilişkidir ve kısa sürede arkadaş edinir ve birlikte vakit geçirirsiniz. Farklı kültürlerden çok değişik insanlarla aynı ortamı paylaşır, sadece gittiğiniz ülkenin değil, diğer öğrencilerin de geldikleri ülkelerin kültürünü tanıma şansı elde edersiniz. Diğer öğrencilerle birlikte olmak, her zaman konuşup eğlenebileceğiniz birilerinin etrafınızda olması demektir.

Yurt konaklamaları genellikle; Tek Oda (Single Room), Paylaşımlı Oda (Shared/ Twin Room), Yemeksiz Konaklama (Self Catering), Yatak & Kahvaltı ( Bed & Breakfast ), Yarım Pansiyon ( Half Board ) ve Tam Pansiyon ( Full Board ) olarak sınıflandırılır.

Tercihinize göre, sadece size ait banyo ve tuvaleti olan ve içinde küçük bir mutfağı bulunan bir odada konaklayabileceğiniz gibi; 2-3 kişinin ortak kullandığı banyo, tuvalet ve mutfağı olan odalarda da konaklayabilirsiniz. Aksi belirtilmediği sürece çoğu yurda istediğiniz saatlerde giriş-çıkış yapabilirsiniz.

Avantajları:

Yurt kurallarına bağlı kalmak şartıyla, aile yanı konaklamaya göre daha bağımsız bir yaşama olanak sağlaması.

Sizin gibi eğitim almak için yurt dışına çıkmış öğrencilerle, kültürel alışverişe olanak sağlaması.

Dezavantajları:

Genellikle öğrenci yurtlarında; dil eğitimine devam eden ve yetersiz dil bilgisine sahip olan öğrencilerin konaklaması, sağlıklı bir dil pratiği yapmaya olanak sağlamayabilir ve aksan bozukluklarına neden olabilir.

Maliyeti: 

Genellikle evde konaklamaya göre daha pahalı bir konaklama seçeneğidir.

EŞYALI EV/ODA KİRALAMA, OTEL veya HOSTELLERDE KONAKLAMA

Ev kiralama;

Genellikle tamamen bağımsız olmak isteyen ya da yurtdışı eğitimin ilk dönemlerindeki adaptasyon sürecini atlatıp, dostluklar edinen ve arkadaşları ile konaklamak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir konaklama seçeneğidir. Uzun dönem eğitimlere başvuran adaylar için de uygun olabilir. Bu konaklama seçeneğinde genellikle asgari 4-5 aylık kontrat yapmanız, kirayı ödeyebileceğinize dair kuvvetli kefiller göstermeniz ya da bir kaç aylık kira tutarı kadar depozito / peşinat vermeniz istenebilir.

Avantajları:

Dilediğiniz zaman kullanabileceğiniz kendinize ait bir evinizin olması ve tamamen bağımsız bir ortam sağlaması.

Dezavantajları:

Kira dışında depozito, aidat, elektrik, ısıtma vb. ekstra masrafların olması.

Dil pratiği yapmaya çok fazla imkân vermemesi.

Maliyeti:

Tek kişi ile kiralandığında pahalı, ancak arkadaş grubu ile kiralandığında ekonomik olabilecek bir konaklama seçeneğidir.

Otel veya hostel (pansiyon) konaklaması

Özellikle kısa dönemli programları tercih eden çalışma hayatındaki öğrencilerimizin tercih ettiği, lüks ortamda, oda ve temizlik hizmeti sunulan rahat ve bağımsız bir konaklama türüdür. Her şehirde birçok otel ve misafir evi seçeneği vardır, özellikle turistik şehirlerde okullar otellerde anlaşmalı fiyatlar sağlayabilmektedir.

Avantajları:

Lüks ortamda, oda ve temizlik hizmeti sunulan rahat ve bağımsız bir ortam sunmas.

Dezavantajları:

Arkadaş davet etmeye genellikle olanak vermemesi.

Dil pratiği yapmaya imkân vermemesi.

Maliyeti:

Oldukça pahalı bir konaklama seçeneğidir.

KAMPÜS KONAKLAMA

Yurt dışında üniversite eğitimi alan ya da üniversite bünyesinde dil okuluna devam eden öğrencilerin daha çok tercih ettiği konaklama tipidir. Genelde paylaşımlı odalarda kalınır.

?

Kampüs konaklamanın avantajı kampüsün üniversite öğrencisine verdiği tüm sosyal ve kültürel olanaklardan faydalanma ve akademik eğitim materyallerine daha kolay ulaşılmasıdır.

 

KONAKLAMA DEĞİŞİKLİĞİ

Konaklama değişikliği konusunda profesyonelce düşünmelisiniz. Konakladığınız yerden hoşnut değilseniz, herhangi bir kaygıya kapılmadan, konaklama değişikliği talebinizi özgürce okulunuza iletmelisiniz. Ancak konaklama değişikliği taleplerinizi okulunuza en az 2 haftadan önceden bildirmeniz gerektiğini lütfen unutmayınız. Konaklama değişikliği aşamasında bazı okullar sizden, aile değiştirme ücreti ve/veya kaldığınız aileye ödenmek üzere 1 haftalık tazminat isteyebilir.Back to Top