RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

EĞİTİMDE YURT DIŞINA AÇILAN KAPINIZ

bilgi@rdakademi.com
0850 259 79 19

Gold Coast; adı üstünde: “Altın Sahil”…

Gold Coast

Gold Coast, Avustralya'nın güneydoğusunda, Queensland eyaletinde (Brisbane'in güneyine sadece 94 km uzaklıkta) eyaletinin güneydoğusunda, Pasifik sahillerinde bulunan deniz kıyısına 40km boyunca bir şehirdir. Birçok turistik noktası ve güzel tropik iklimi ile iyi bilinen bir şehirdir.

Sidney’den 1 saatlik ucuş mesafesindedir. Brisbane’a ise 45 dakika uzaklıkta yer alır. Kilometrelerce uzunluktaki kumsalları, ulusal parkları ve yağmur ormanları ile açık hava sporlarını sevenlere ve açık hava aktiviteleri ile ilgilenen kimselere eşsiz olanaklar sağlar. Avustralya’nın en geniş ve kalabalık şehirlerinden olan Gold Coast, Avustralya’nın turizm başkenti olarak kabul edilir. Burası dünyaca ünlü birkaç plaja sahiptir; Surfers Parade, Kirra Beach ve Burleigh Heads. Gold Coast; Seaworld, Movieworld ve Dreamworld gibi eğlence parklarına ve Currumbin Wildlife Sanctuary gibi doğal hayat parklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Şehir dünyanın başka bir yerinde bulunması neredeyse imkânsız olan fırsatlar sunar.

Okulumuz, aydınlık ve iyi donanımlı binasıyla Gold Coast şehri merkezinde, başlıca mağaza ve ilgi çekici yerlere, ulaşım noktalarına yakın ve plaja birkaç dakika uzaklıktadır.

 

 • Surfers Paradise Adrenalin Parkı
 • Surfers Paradise Balmumu Müzesi
 • Southport Broadwater Parklands
 • Burleigh Heads Burleigh Head Ulusal Parkı
 • North Tamborine Cedar Creek Estate Üzüm Asmaları ve Şaraphanesi
 • Currumbin Currumbin Doğal Hayatı Koruma Alanı
 • Main Beach Deniz Dünyası
 • Surfers Paradise Draculas Haunted House
 • Coomera Dreamworld (Eğlence Parkı)
 • Benowa Gold Coast Regional Botanik Bahçeleri
 • Surfers Paradise Gold Coast Sanat Merkezi
 • Mudgeeraba Gold Coast Savaş Müzesi
 • Gold Coast (Altın Sahil) Lamington Ulusal Parkı
 • Gold Coast (Altın Sahil) Mount Chinghee Ulusal Parkı
 • Palm Beach Palm Plajı
 • Surfers Paradise Ripley's Believe It or Not (Ripley’s İster İnan İster İnanma) Müzesi
 • North Tamborine Thunderbird Parkı
 • Tugun Tugun Plajı
RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

Gold Coast, ziyaretçilerine sayısız faaliyetler, manzaralar ve etkinlikler sunmaktadır ve öğrenciler bunlardan istediğine katılabilir. Okullarımız bu tarz yönlendirmeleri sağlamaktadır ve ilgi çeken yerleri de tanıtır. Bu geziler, öğrencilerimize çevreyi ve kültürü tanıtmak ve keşifler yapmaları için desteklemek amacıyla tasarlanmıştır. Okullarımız devamlı sosyal faaliyetler düzenlemektedir, böylece öğrenciler bir araya toplanıp yeni ve kalıcı arkadaşlıklar kurabilirler.

Okul Etkinlikleri

Aşağıda listelenen geziler örnektir, okul, okul dönemi ve mevsimlere göre değişkenlik gösterebilir.

Şehir Manzaraları

 

Currumbin Yabani Hayat Barınağı (Bir koala kucaklayın veya bir kanguru ile yakınlaşın)

Q1 Binası (Gözetleme güvertesi) - Tüm Altın Sahil'in (Gold Coast) olağanüstü 360° manzarası

Springbrook Ulusal Parkı - Şelalelere ve mükemmel manzaralara sahip yağmur ormanı

Surfers Paradise Plajı ve Ana Plaj

 

Şehir Etkinlikleri

 

Macera Parkı'nı Ziyaret

AUD 49

Currumbin Vahşi Yaşam Koruma Alanı

AUD 49

Deniz Dünyası

AUD 85

Sörf dersi (Bir adet özel ders)

AUD 85

Bazı Şehir Etkinlikleri

Big Day Out – Müzik Festivali

Ocak

Gold Coast Australia Day celebrations

Ocak

Summafieldayze – Elektornik Müzik Festivali

Ocak-Şubat

QUIKSILVER PRO AND ROXY PRO – Sörf yarışmaları

Mart

Gold Coast Film Festival

Nisan

Blues on Broadbeach

Mayıs

In the Bin Short Film Festival

Eylül

Swell Currumbin Sculpture Festival – Açıkhava heykel festivali

Eylül

Gold Coast'da bir ıslak subtropik iklim (Koppen iklim sınıflandırması Cfa) bulunur. Kışlar ılık, yazlar sıcak ve nemli geçer. Gold Coast ve civarındaki sahillerde yıllık ısı "kışın" 21°C ile "yazın" 27°C arasında değiştiği için Gold Coast için ısıya göre yaz-kış ayrımı yapmak pek uygun değildir; mevsimlik ayrımın kuru mevsim (ilkbahar) ile yaş mevsim (yaz) olarak yapılması daha uygundur. Şehirde, yaz mevsiminde, yıldırımlı gök gürültülü elektrik fırtınaları ve ağır yağışlar görülebilir; kışlar ise bol güneşli, sıcak ve nispeten kuru geçmektedir. Bu güzel ve çekici kış havası dolayısıyla şehir ve civarındaki Pasifik sahili "Güneş Işığı Sahili" olarak anılmaktadır.

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış

Yurt dışı eğitim planlamasında belki de en önemli adım konaklama organizasyonudur. Eğitim dışında kalan saatlerinizi özellikle gecelerinizi huzurlu, güvenli ve rahat geçirmek, yabancı bir ülkede geçireceğiniz zamanın kalitesini belirleyen en önemli unsur olacaktır. Bu nedenle; kişisel özelliklerinizi, alışkanlıklarınızı ve aşağıda yer alan seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmanızı tavsiye ederiz. Seçeceğiniz okul ve şehre göre konaklama alternatifleri ve özellikleri farklılık gösterebilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz. 

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere sunulan konaklama çözümleri genellikle aşağıdaki gibidir.

AİLE YANI KONAKLAMA

Ülkemizde karşılığı olmayan bir konaklama seçeneğidir ancak yurt dışı eğitimin popüler olduğu ülkelerde oldukça yaygın ve tercih edilen bir konaklama türüdür. Aile seçimleri yüz yüze yapılan mülakatlar ve uzun güvenlik soruşturmaları sonucunda belirlenmektedir. Ailelerin misafirlerini rahat ettirecek konfor ve düzene sahip olmasına, düzenli ve mutlu bir aile yaşantısı sürmelerine, misafir öğrencinin kalacağı odaların havalandırma ve ısıtma sistemlerinin kabul edilebilir standartlarda olmasına azami dikkat edilir. Birçok öğrenci ev yemeklerinden ve bir evde olmanın hissettirdiği ekstra güvenlik duygusundan hoşlanmaktadır. Evde kalmak demek her zaman sizi destekleyecek birilerinin bulunması demektir.

Seçebileceğiniz farklı aile türleri mevcuttur. Örneğin, çocuklu ailelerin, emekli çiftlerin ya da yaşlı bayanların yanında konaklamak mümkündür. Kişisel tercihinizi yapabilirsiniz.

Aile yanında konaklamak dil pratiği ve yerel kültürü öğrenme açısından en verimli konaklama seçeneğidir. Yerel kültür, günlük yaşam, geleneksel kutlamalar vs. hakkında çok şey öğrenirsiniz

Aile yanı konaklama özellikleri; Tek Oda (Single Room), Paylaşımlı Oda (Shared/ Twin Room), Yatak & Kahvaltı ( Bed & Breakfast ), Yarım Pansiyon ( Half Board ) ve Tam Pansiyon ( Full Board ), olarak değişebilmektedir. Bazı konaklamalarda özel banyo, televizyon vs. gibi lüks seçenekler de bulunmaktadır. Alerjiniz (evcil hayvan, her hangi bir yiyecek vs) veya özel durumlarınız (vejetaryen beslenme vs.)  bunları kayıt esnasında bize bildirmelisiniz. Böylece sizlere en uygun aileyi bulabiliriz.

Avantajları:
 • Düzenli bir yaşam sağlar.
 • Sıcak ve düzenli bir aile ortamında, eğitimini aldığınız yabancı dili bolca pratik yapma şansı verir.
 • Bulunduğunuz kültürdeki insanların gelenek, görenek ve yaşam tarzlarını yaşayarak öğrenmenize olanak sağlar.
Dezavantajları:
 • Tüm aile yaşamlarında olduğu gibi, yanında kaldığınız ailenin genel yaşam kurallarına ve düzenine uymak durumundasınızdır.
Maliyeti:
 • En ekonomik konaklama türüdür.
ÖĞRENCİ EVLERİ veya YURTLAR

Öğrenci yurtları genelde daha bağımsız yaşamak isteyenler için ideal bir konaklama seçeneğidir. Öğrenci evinde önemli olan, dünyanın her yerinden gelen öğrenciler arasındaki ilişkidir ve kısa sürede arkadaş edinir ve birlikte vakit geçirirsiniz. Farklı kültürlerden çok değişik insanlarla aynı ortamı paylaşır, sadece gittiğiniz ülkenin değil, diğer öğrencilerin de geldikleri ülkelerin kültürünü tanıma şansı elde edersiniz. Diğer öğrencilerle birlikte olmak, her zaman konuşup eğlenebileceğiniz birilerinin etrafınızda olması demektir.

Yurt konaklamaları genellikle; Tek Oda (Single Room), Paylaşımlı Oda (Shared/ Twin Room), Yemeksiz Konaklama (Self Catering), Yatak & Kahvaltı ( Bed & Breakfast ), Yarım Pansiyon ( Half Board ) ve Tam Pansiyon ( Full Board ) olarak sınıflandırılır.

Tercihinize göre, sadece size ait banyo ve tuvaleti olan ve içinde küçük bir mutfağı bulunan bir odada konaklayabileceğiniz gibi; 2-3 kişinin ortak kullandığı banyo, tuvalet ve mutfağı olan odalarda da konaklayabilirsiniz. Aksi belirtilmediği sürece çoğu yurda istediğiniz saatlerde giriş-çıkış yapabilirsiniz.

Avantajları:

Yurt kurallarına bağlı kalmak şartıyla, aile yanı konaklamaya göre daha bağımsız bir yaşama olanak sağlaması.

Sizin gibi eğitim almak için yurt dışına çıkmış öğrencilerle, kültürel alışverişe olanak sağlaması.

Dezavantajları:

Genellikle öğrenci yurtlarında; dil eğitimine devam eden ve yetersiz dil bilgisine sahip olan öğrencilerin konaklaması, sağlıklı bir dil pratiği yapmaya olanak sağlamayabilir ve aksan bozukluklarına neden olabilir.

Maliyeti: 

Genellikle evde konaklamaya göre daha pahalı bir konaklama seçeneğidir.

EŞYALI EV/ODA KİRALAMA, OTEL veya HOSTELLERDE KONAKLAMA

Ev kiralama;

Genellikle tamamen bağımsız olmak isteyen ya da yurtdışı eğitimin ilk dönemlerindeki adaptasyon sürecini atlatıp, dostluklar edinen ve arkadaşları ile konaklamak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir konaklama seçeneğidir. Uzun dönem eğitimlere başvuran adaylar için de uygun olabilir. Bu konaklama seçeneğinde genellikle asgari 4-5 aylık kontrat yapmanız, kirayı ödeyebileceğinize dair kuvvetli kefiller göstermeniz ya da bir kaç aylık kira tutarı kadar depozito / peşinat vermeniz istenebilir.

Avantajları:

Dilediğiniz zaman kullanabileceğiniz kendinize ait bir evinizin olması ve tamamen bağımsız bir ortam sağlaması.

Dezavantajları:

Kira dışında depozito, aidat, elektrik, ısıtma vb. ekstra masrafların olması.

Dil pratiği yapmaya çok fazla imkân vermemesi.

Maliyeti:

Tek kişi ile kiralandığında pahalı, ancak arkadaş grubu ile kiralandığında ekonomik olabilecek bir konaklama seçeneğidir.

Otel veya hostel (pansiyon) konaklaması

Özellikle kısa dönemli programları tercih eden çalışma hayatındaki öğrencilerimizin tercih ettiği, lüks ortamda, oda ve temizlik hizmeti sunulan rahat ve bağımsız bir konaklama türüdür. Her şehirde birçok otel ve misafir evi seçeneği vardır, özellikle turistik şehirlerde okullar otellerde anlaşmalı fiyatlar sağlayabilmektedir.

Avantajları:

Lüks ortamda, oda ve temizlik hizmeti sunulan rahat ve bağımsız bir ortam sunmas.

Dezavantajları:

Arkadaş davet etmeye genellikle olanak vermemesi.

Dil pratiği yapmaya imkân vermemesi.

Maliyeti:

Oldukça pahalı bir konaklama seçeneğidir.

KAMPÜS KONAKLAMA

Yurt dışında üniversite eğitimi alan ya da üniversite bünyesinde dil okuluna devam eden öğrencilerin daha çok tercih ettiği konaklama tipidir. Genelde paylaşımlı odalarda kalınır.

?

Kampüs konaklamanın avantajı kampüsün üniversite öğrencisine verdiği tüm sosyal ve kültürel olanaklardan faydalanma ve akademik eğitim materyallerine daha kolay ulaşılmasıdır.

 

KONAKLAMA DEĞİŞİKLİĞİ

Konaklama değişikliği konusunda profesyonelce düşünmelisiniz. Konakladığınız yerden hoşnut değilseniz, herhangi bir kaygıya kapılmadan, konaklama değişikliği talebinizi özgürce okulunuza iletmelisiniz. Ancak konaklama değişikliği taleplerinizi okulunuza en az 2 haftadan önceden bildirmeniz gerektiğini lütfen unutmayınız. Konaklama değişikliği aşamasında bazı okullar sizden, aile değiştirme ücreti ve/veya kaldığınız aileye ödenmek üzere 1 haftalık tazminat isteyebilir.Back to Top