RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

EĞİTİMDE YURT DIŞINA AÇILAN KAPINIZ

bilgi@rdakademi.com
0850 259 79 19

San Francisco; “Sislerin Şehri”…

San Francisco

San Francisco, California eyaletinin kuzeyinde bulunan, Pasifik Okyanusu ve San Francisco Körfezi ile çevrili bir yarımadadır. Renkli ve yaratıcı bir özgürlük şehridir.  Bu büyüleyici şehir size muhteşem deniz ürünleri ve manzaralar sunar. Hem kozmopolit hayatın, hem de kasaba yaşamının bir arada hüküm sürebildiği nadir kentlerden birisi olan San Francisco; yazları ortaya çıkan sisli görüntüsü, dik ve yuvarlak görünümlü tepeleri, Viktoryan ve modern tarzda mimarisi ile dünyaca ünlü bir kenttir. San Francisco, müziğin, sanatın, eğlencenin ve birçok kültürel aktivitenin doruk noktada yaşandığı kentlerden birisidir.

San Francisco, tartışmasız Amerika’nın en kendine has şehirlerinden biridir. 7 milyonu aşan nüfusuyla ülkenin en kalabalık 17. şehridir. Ancak karma mimarisinden dolayı bu kalabalığı asla hissetmezsiniz. San Francisco aynı zamanda kültürel akımların da başkentidir. Kültür-sanat konularına meraklıysanız, Amerika için çölde vaha gibidir. Dünyanın en iyi üniversitelerini barındıran şehir yukarıda teknoloji dünyasının kutsal toprakları Silikon Vadisi’ne de ev sahipliği yapar. San Francisco'da dil eğitimi alırken Amerika'nın tamamen farlı bir yüzünü de görmüş olacaksınız. Eğitim düzeyi yüksek olan San Francisco’da genel olarak çok düzgün bir aksanla karşılaşacağınızı söylenebilir.  Son akımları takip eden, müzik ve sanat dünyası çok gelişmiş olan bu şehir size sunduklarıyla sizi şaşırtmaya hazırdır. İnsanlarının sıcakkanlılığı ve bireysellik ruhuyla tanınan “Körfez Şehri”, uluslararası havasıyla bir kültür ve finans merkezidir.

Okulumuz Market Street’e çok yakın modern binasıyla sizi karşılamaya hazırdır. Dükkânlar, restoranlar ve kafelere yakın konumda, Union Square’e ve sahil kenarına yürüme mesafesindedir. 

 

 • Civic Centre
 • Fisherman’s Wharf
 • Muir Forest
 • Alcatraz Hapishanesi
 • Alamo Square
 • Union Square
 • Chinatown
 • Modern Sanatlar Müzesi
 • Golden Gate Köprüsü
 • Golden Gate Parkı
 • Kuzey Sahili
 • St. Mary Church
 • Noble Hill
 • Pier 39
 • Coint Tower
 • Angel Island
 • Fort Point Feneri
 • Botanic Bahçesi
 • Walt Disney Aile Müzesi
 • Napa Valley
 • Grace Cathedral
 • Cable Car ile şehri dolaşın
 • Lombard Street’ten yokuş aşağı yürüyerek inin
 • Cheesecake Factory’de mutaka pasta yiyin
RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

San Francisco okulumuzda öğrencilerimize ücretsiz olarak, kareoke geceleri, San Francisco sokak sanatı turları, yürüyüş gezileri vs. düzenlenmektedir. Ücretli olarak ise şehir içerisinde rehberli turlar, şehir etkinliklerine katılım, yakın çevre gezileri ve bazen de isteğe bağlı 2-3 günlük gezi turları düzenlenmektedir. Okulumuza ulaştığınızda, dönemsel ve mevsimsel olarak düzenlenmiş olan tüm aktiviteler hakkında sizlere bilgi verilecektir. Okulumuzda öğrencilerimiz çevreyi ve kültürü tanıtmak ve keşifler yapmaları için yüreklendirilir. Sizlere, son derece geniş çaplı bir sosyal etkinlik programı sunulur ki, böylece öğrenciler bir araya toplanıp yeni ve kalıcı arkadaşlıklar kurmaya hazır olurlar.

Bazı Şehir Etkinlikleri

SF Sketchfest & Comedy Festival

Ocak

San Francisco Tribal, Folk & Textile Arts Show

Şubat

SF IndieFest

Şubat

Ask a Scientist’s Pi Day Puzzle Party

Mart

St. Stupid’s Day Parade

Nisan

Cherry Blossom Festival

Nisan

Earth Day Festival SF

Nisan

San Francisco International Film Festival

Nisan

How Weird Street Festival

Mayıs

Carnaval

Mayıs

Stern Grove Festival

Haziran

San Francisco Jazz Festival

Haziran

North Beach Festival

Haziran

Fourth of July Waterfront Festival

Temmuz

Fillmore Street Jazz Festival

Temmuz

San Francisco Marathon

Ağustos

Outside Lands

Ağustos

Peace in the Park

Ağustos

Ghirardelli Square Chocolate Festival

Eylül

Folsom Street Fair

Eylül

Castro Street Fair

Ekim

Treasure Island Music Festival

Ekim

Dia de los Muertos – Mexican Day

Kasım

Holiday Lighting Festivities

Kasım

SantaCon

Aralık

New Year’s Eve

Aralık

San Francisco'da Akdeniz iklimi hâkimdir ancak oldukça değişkendir. Klasik Akdeniz ikliminden farklı olarak yazlar serin geçer. Kış mevsimleri ise ılıktır. Sabah ve aksam sisleri yağmuru aratmayacak kadar yoğun ve meşhurdur. Bu nedenle ki San Francisco’ya Sisli Şehir ( Foggy City ) de denmektedir. 

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış

Yurt dışı eğitim planlamasında belki de en önemli adım konaklama organizasyonudur. Eğitim dışında kalan saatlerinizi özellikle gecelerinizi huzurlu, güvenli ve rahat geçirmek, yabancı bir ülkede geçireceğiniz zamanın kalitesini belirleyen en önemli unsur olacaktır. Bu nedenle; kişisel özelliklerinizi, alışkanlıklarınızı ve aşağıda yer alan seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmanızı tavsiye ederiz. Seçeceğiniz okul ve şehre göre konaklama alternatifleri ve özellikleri farklılık gösterebilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz. 

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere sunulan konaklama çözümleri genellikle aşağıdaki gibidir.

AİLE YANI KONAKLAMA

Ülkemizde karşılığı olmayan bir konaklama seçeneğidir ancak yurt dışı eğitimin popüler olduğu ülkelerde oldukça yaygın ve tercih edilen bir konaklama türüdür. Aile seçimleri yüz yüze yapılan mülakatlar ve uzun güvenlik soruşturmaları sonucunda belirlenmektedir. Ailelerin misafirlerini rahat ettirecek konfor ve düzene sahip olmasına, düzenli ve mutlu bir aile yaşantısı sürmelerine, misafir öğrencinin kalacağı odaların havalandırma ve ısıtma sistemlerinin kabul edilebilir standartlarda olmasına azami dikkat edilir. Birçok öğrenci ev yemeklerinden ve bir evde olmanın hissettirdiği ekstra güvenlik duygusundan hoşlanmaktadır. Evde kalmak demek her zaman sizi destekleyecek birilerinin bulunması demektir.

Seçebileceğiniz farklı aile türleri mevcuttur. Örneğin, çocuklu ailelerin, emekli çiftlerin ya da yaşlı bayanların yanında konaklamak mümkündür. Kişisel tercihinizi yapabilirsiniz.

Aile yanında konaklamak dil pratiği ve yerel kültürü öğrenme açısından en verimli konaklama seçeneğidir. Yerel kültür, günlük yaşam, geleneksel kutlamalar vs. hakkında çok şey öğrenirsiniz

Aile yanı konaklama özellikleri; Tek Oda (Single Room), Paylaşımlı Oda (Shared/ Twin Room), Yatak & Kahvaltı ( Bed & Breakfast ), Yarım Pansiyon ( Half Board ) ve Tam Pansiyon ( Full Board ), olarak değişebilmektedir. Bazı konaklamalarda özel banyo, televizyon vs. gibi lüks seçenekler de bulunmaktadır. Alerjiniz (evcil hayvan, her hangi bir yiyecek vs) veya özel durumlarınız (vejetaryen beslenme vs.)  bunları kayıt esnasında bize bildirmelisiniz. Böylece sizlere en uygun aileyi bulabiliriz.

Avantajları:
 • Düzenli bir yaşam sağlar.
 • Sıcak ve düzenli bir aile ortamında, eğitimini aldığınız yabancı dili bolca pratik yapma şansı verir.
 • Bulunduğunuz kültürdeki insanların gelenek, görenek ve yaşam tarzlarını yaşayarak öğrenmenize olanak sağlar.
Dezavantajları:
 • Tüm aile yaşamlarında olduğu gibi, yanında kaldığınız ailenin genel yaşam kurallarına ve düzenine uymak durumundasınızdır.
Maliyeti:
 • En ekonomik konaklama türüdür.
ÖĞRENCİ EVLERİ veya YURTLAR

Öğrenci yurtları genelde daha bağımsız yaşamak isteyenler için ideal bir konaklama seçeneğidir. Öğrenci evinde önemli olan, dünyanın her yerinden gelen öğrenciler arasındaki ilişkidir ve kısa sürede arkadaş edinir ve birlikte vakit geçirirsiniz. Farklı kültürlerden çok değişik insanlarla aynı ortamı paylaşır, sadece gittiğiniz ülkenin değil, diğer öğrencilerin de geldikleri ülkelerin kültürünü tanıma şansı elde edersiniz. Diğer öğrencilerle birlikte olmak, her zaman konuşup eğlenebileceğiniz birilerinin etrafınızda olması demektir.

Yurt konaklamaları genellikle; Tek Oda (Single Room), Paylaşımlı Oda (Shared/ Twin Room), Yemeksiz Konaklama (Self Catering), Yatak & Kahvaltı ( Bed & Breakfast ), Yarım Pansiyon ( Half Board ) ve Tam Pansiyon ( Full Board ) olarak sınıflandırılır.

Tercihinize göre, sadece size ait banyo ve tuvaleti olan ve içinde küçük bir mutfağı bulunan bir odada konaklayabileceğiniz gibi; 2-3 kişinin ortak kullandığı banyo, tuvalet ve mutfağı olan odalarda da konaklayabilirsiniz. Aksi belirtilmediği sürece çoğu yurda istediğiniz saatlerde giriş-çıkış yapabilirsiniz.

Avantajları:

Yurt kurallarına bağlı kalmak şartıyla, aile yanı konaklamaya göre daha bağımsız bir yaşama olanak sağlaması.

Sizin gibi eğitim almak için yurt dışına çıkmış öğrencilerle, kültürel alışverişe olanak sağlaması.

Dezavantajları:

Genellikle öğrenci yurtlarında; dil eğitimine devam eden ve yetersiz dil bilgisine sahip olan öğrencilerin konaklaması, sağlıklı bir dil pratiği yapmaya olanak sağlamayabilir ve aksan bozukluklarına neden olabilir.

Maliyeti: 

Genellikle evde konaklamaya göre daha pahalı bir konaklama seçeneğidir.

EŞYALI EV/ODA KİRALAMA, OTEL veya HOSTELLERDE KONAKLAMA

Ev kiralama;

Genellikle tamamen bağımsız olmak isteyen ya da yurtdışı eğitimin ilk dönemlerindeki adaptasyon sürecini atlatıp, dostluklar edinen ve arkadaşları ile konaklamak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir konaklama seçeneğidir. Uzun dönem eğitimlere başvuran adaylar için de uygun olabilir. Bu konaklama seçeneğinde genellikle asgari 4-5 aylık kontrat yapmanız, kirayı ödeyebileceğinize dair kuvvetli kefiller göstermeniz ya da bir kaç aylık kira tutarı kadar depozito / peşinat vermeniz istenebilir.

Avantajları:

Dilediğiniz zaman kullanabileceğiniz kendinize ait bir evinizin olması ve tamamen bağımsız bir ortam sağlaması.

Dezavantajları:

Kira dışında depozito, aidat, elektrik, ısıtma vb. ekstra masrafların olması.

Dil pratiği yapmaya çok fazla imkân vermemesi.

Maliyeti:

Tek kişi ile kiralandığında pahalı, ancak arkadaş grubu ile kiralandığında ekonomik olabilecek bir konaklama seçeneğidir.

Otel veya hostel (pansiyon) konaklaması

Özellikle kısa dönemli programları tercih eden çalışma hayatındaki öğrencilerimizin tercih ettiği, lüks ortamda, oda ve temizlik hizmeti sunulan rahat ve bağımsız bir konaklama türüdür. Her şehirde birçok otel ve misafir evi seçeneği vardır, özellikle turistik şehirlerde okullar otellerde anlaşmalı fiyatlar sağlayabilmektedir.

Avantajları:

Lüks ortamda, oda ve temizlik hizmeti sunulan rahat ve bağımsız bir ortam sunmas.

Dezavantajları:

Arkadaş davet etmeye genellikle olanak vermemesi.

Dil pratiği yapmaya imkân vermemesi.

Maliyeti:

Oldukça pahalı bir konaklama seçeneğidir.

KAMPÜS KONAKLAMA

Yurt dışında üniversite eğitimi alan ya da üniversite bünyesinde dil okuluna devam eden öğrencilerin daha çok tercih ettiği konaklama tipidir. Genelde paylaşımlı odalarda kalınır.

?

Kampüs konaklamanın avantajı kampüsün üniversite öğrencisine verdiği tüm sosyal ve kültürel olanaklardan faydalanma ve akademik eğitim materyallerine daha kolay ulaşılmasıdır.

 

KONAKLAMA DEĞİŞİKLİĞİ

Konaklama değişikliği konusunda profesyonelce düşünmelisiniz. Konakladığınız yerden hoşnut değilseniz, herhangi bir kaygıya kapılmadan, konaklama değişikliği talebinizi özgürce okulunuza iletmelisiniz. Ancak konaklama değişikliği taleplerinizi okulunuza en az 2 haftadan önceden bildirmeniz gerektiğini lütfen unutmayınız. Konaklama değişikliği aşamasında bazı okullar sizden, aile değiştirme ücreti ve/veya kaldığınız aileye ödenmek üzere 1 haftalık tazminat isteyebilir.Back to Top