RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

EĞİTİMDE YURT DIŞINA AÇILAN KAPINIZ

bilgi@rdakademi.com
0850 259 79 19

Montreal; İngiliz topraklarındaki Fransız şehri…

Montreal

Montreal, dünyanın en büyük çift dilli şehridir. Bu şehirde, İngilizce ve Fransızca birlikte hüküm sürer. Kuzey Amerika ve Avrupa kültürlerinin muhteşem birleşme noktalarından biri olarak, "Kanada'nın Kültür Başkenti" olarak anılmaktadır. Montreal kenti gerek mimarisi, gerek yaşam tarzı ile tam bir Avrupalıdır. Amerika’nın zenginliği ve Avrupa’nın kültürü karışınca ortaya yaşanılası bir kent çıkar.

Montreal aynı zamanda bir öğrenci kentidir. Buradaki dört üniversitede tam 125 bin öğrenci öğrenim görmektedir. Dünyanın dört bir yanından gelen bu öğrenciler kente dinamizm ve renk katar. Kentte tam 660 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu vardır.

Bahar ve yaz aylarında gürül gürül akan nehirler, nehir boyunca koşanlar, yürüyenler, kaldırım kahvelerinde oturanlar, sokak çalgıcıları, yemyeşil tepeler, lezzetli restoranlar bulabilirsiniz. Üç tepeli sönmüş yanardağ Mont Royal sizlere yaz-kış spor ve açık hava etkinlikleri sunmak için hazırdır. Kış aylarında ise Montreal’in özel tasarlanmış yer altı dünyasına adım atabilirsiniz; Metro ile tüm alışveriş merkezlerine ulaşılabilir, hatta yerin üstüne hiç çıkmadan, akşama kadar yeraltında dolaşmak, eğlenmek ve karın doyurmak mümkündür. Yerin altındaki pasajların uzunluğu 32 kilometreyi bulmaktadır. Yeraltında tam 1700 mağaza vardır. Ayrıca yüzlerce ofis, onlarca sinema, restoran, tiyatro hatta birkaç da kilise bulunmaktadır.

Montreal’deki okulumuz şehrin tam kalbinde modern ve havadar binasıyla, hem İngilizce hem Fransızca öğrenmek için sizleri beklemektedir. 

 

 • Jardin Botanique de Montreal (Botanik Parkı)
 • Vieux-Montreal (Eski Şehir)
 • Basilique Notre-Dame (Bazilika)
 • Mont Royal, La Monde Amusement Park (Eğlence Parkı)
 • Rue Ste. Catherine (Alışveriş ve Restoran Caddesi)
 • City Hall
 • Chinatown
 • Marche Bonsecours (Eski Pazar)
 • Parc Olympique (Olimpiyat Parkı)
 • Marche Atwater (Bit Pazarı)
 • Pointe-a-Calliere Museum (Arkeoloji Müzesi)
 • Musee des Beaux-Arts (Güzel Sanatlar Müzesi)
 • Biodome de Montreal (Bilim Müzesi)
 • Musee McCord d’Histoire Canadienne (Tarih Müzesi)
 • Montreal Insectarium (Doğa Müzesi)
RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

RD AKADEMİ YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIK

Montreal, ziyaretçilerine sayısız faaliyetler, manzaralar ve etkinlikler sunmaktadır ve öğrencilerimiz bunlardan istediğine katılabilir. Okullarımız bu tarz yönlendirmeleri sağlamaktadır ve ilgi çeken yerleri de tanıtır. Bu geziler, öğrencilerimize çevreyi ve kültürü tanıtmak ve keşifler yapmaları için desteklemek amacıyla tasarlanmıştır. Okullarımız devamlı sosyal faaliyetler düzenlemektedir, böylece öğrenciler bir araya toplanıp yeni ve kalıcı arkadaşlıklar kurabilirler. Montreal okulumuzda sizler için sinema geceleri, yerel yemekleri ve kültürü tanıyabileceğiniz yemek turları, fitness sınıfı gibi aktiviteler düzenlenmektedir. Çok daha fazlasına ait ayrıntılı bilgi sizlere okulumuza ulaştığınızda sağlanmaktadır.

Bazı Şehir Etkinlikleri

Igloofest weekends

Ocak-Şubat

Festival Barbegazi

Şubat

Montréal Joue spring break activities

Şubat-Mart

International Children's Film Festival

Mart

Under The Snow indie music fest

Mart

Vue sur la relève performance art festival

Nisan

Montreal International Classical Guitar Festival

Nisan

Vues d’Afrique international film fest

Nisan

Croissant festival

Mayıs

La Grande Rencontre folk fest

Mayıs

Festival Go Velo Montreal

Haziran

St-Ambroise Fringe Festival

Haziran

Grain de ciel kite festival

Haziran

Montreal International Jazz Festival

Haziran

International Festival of Circus Arts

Temmuz

International percussion festival

Temmuz

Dragon Boat Race Festival

Temmuz

August is Archaeology month in Quebec

Ağustos

Osheaga music & arts festival

Ağustos

Montreal’de nemli kıta iklimi hüküm sürer. Kışlar çok soğuk ve sert, yazlar ise sıcak ve yağışlıdır. Belirgin yağış görülür, en kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır.

Ortalama Sıcaklık
Ortalama Yağış

Yurt dışı eğitim planlamasında belki de en önemli adım konaklama organizasyonudur. Eğitim dışında kalan saatlerinizi özellikle gecelerinizi huzurlu, güvenli ve rahat geçirmek, yabancı bir ülkede geçireceğiniz zamanın kalitesini belirleyen en önemli unsur olacaktır. Bu nedenle; kişisel özelliklerinizi, alışkanlıklarınızı ve aşağıda yer alan seçeneklerin avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmanızı tavsiye ederiz. Seçeceğiniz okul ve şehre göre konaklama alternatifleri ve özellikleri farklılık gösterebilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz. 

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere sunulan konaklama çözümleri genellikle aşağıdaki gibidir.

AİLE YANI KONAKLAMA

Ülkemizde karşılığı olmayan bir konaklama seçeneğidir ancak yurt dışı eğitimin popüler olduğu ülkelerde oldukça yaygın ve tercih edilen bir konaklama türüdür. Aile seçimleri yüz yüze yapılan mülakatlar ve uzun güvenlik soruşturmaları sonucunda belirlenmektedir. Ailelerin misafirlerini rahat ettirecek konfor ve düzene sahip olmasına, düzenli ve mutlu bir aile yaşantısı sürmelerine, misafir öğrencinin kalacağı odaların havalandırma ve ısıtma sistemlerinin kabul edilebilir standartlarda olmasına azami dikkat edilir. Birçok öğrenci ev yemeklerinden ve bir evde olmanın hissettirdiği ekstra güvenlik duygusundan hoşlanmaktadır. Evde kalmak demek her zaman sizi destekleyecek birilerinin bulunması demektir.

Seçebileceğiniz farklı aile türleri mevcuttur. Örneğin, çocuklu ailelerin, emekli çiftlerin ya da yaşlı bayanların yanında konaklamak mümkündür. Kişisel tercihinizi yapabilirsiniz.

Aile yanında konaklamak dil pratiği ve yerel kültürü öğrenme açısından en verimli konaklama seçeneğidir. Yerel kültür, günlük yaşam, geleneksel kutlamalar vs. hakkında çok şey öğrenirsiniz

Aile yanı konaklama özellikleri; Tek Oda (Single Room), Paylaşımlı Oda (Shared/ Twin Room), Yatak & Kahvaltı ( Bed & Breakfast ), Yarım Pansiyon ( Half Board ) ve Tam Pansiyon ( Full Board ), olarak değişebilmektedir. Bazı konaklamalarda özel banyo, televizyon vs. gibi lüks seçenekler de bulunmaktadır. Alerjiniz (evcil hayvan, her hangi bir yiyecek vs) veya özel durumlarınız (vejetaryen beslenme vs.)  bunları kayıt esnasında bize bildirmelisiniz. Böylece sizlere en uygun aileyi bulabiliriz.

Avantajları:
 • Düzenli bir yaşam sağlar.
 • Sıcak ve düzenli bir aile ortamında, eğitimini aldığınız yabancı dili bolca pratik yapma şansı verir.
 • Bulunduğunuz kültürdeki insanların gelenek, görenek ve yaşam tarzlarını yaşayarak öğrenmenize olanak sağlar.
Dezavantajları:
 • Tüm aile yaşamlarında olduğu gibi, yanında kaldığınız ailenin genel yaşam kurallarına ve düzenine uymak durumundasınızdır.
Maliyeti:
 • En ekonomik konaklama türüdür.
ÖĞRENCİ EVLERİ veya YURTLAR

Öğrenci yurtları genelde daha bağımsız yaşamak isteyenler için ideal bir konaklama seçeneğidir. Öğrenci evinde önemli olan, dünyanın her yerinden gelen öğrenciler arasındaki ilişkidir ve kısa sürede arkadaş edinir ve birlikte vakit geçirirsiniz. Farklı kültürlerden çok değişik insanlarla aynı ortamı paylaşır, sadece gittiğiniz ülkenin değil, diğer öğrencilerin de geldikleri ülkelerin kültürünü tanıma şansı elde edersiniz. Diğer öğrencilerle birlikte olmak, her zaman konuşup eğlenebileceğiniz birilerinin etrafınızda olması demektir.

Yurt konaklamaları genellikle; Tek Oda (Single Room), Paylaşımlı Oda (Shared/ Twin Room), Yemeksiz Konaklama (Self Catering), Yatak & Kahvaltı ( Bed & Breakfast ), Yarım Pansiyon ( Half Board ) ve Tam Pansiyon ( Full Board ) olarak sınıflandırılır.

Tercihinize göre, sadece size ait banyo ve tuvaleti olan ve içinde küçük bir mutfağı bulunan bir odada konaklayabileceğiniz gibi; 2-3 kişinin ortak kullandığı banyo, tuvalet ve mutfağı olan odalarda da konaklayabilirsiniz. Aksi belirtilmediği sürece çoğu yurda istediğiniz saatlerde giriş-çıkış yapabilirsiniz.

Avantajları:

Yurt kurallarına bağlı kalmak şartıyla, aile yanı konaklamaya göre daha bağımsız bir yaşama olanak sağlaması.

Sizin gibi eğitim almak için yurt dışına çıkmış öğrencilerle, kültürel alışverişe olanak sağlaması.

Dezavantajları:

Genellikle öğrenci yurtlarında; dil eğitimine devam eden ve yetersiz dil bilgisine sahip olan öğrencilerin konaklaması, sağlıklı bir dil pratiği yapmaya olanak sağlamayabilir ve aksan bozukluklarına neden olabilir.

Maliyeti: 

Genellikle evde konaklamaya göre daha pahalı bir konaklama seçeneğidir.

EŞYALI EV/ODA KİRALAMA, OTEL veya HOSTELLERDE KONAKLAMA

Ev kiralama;

Genellikle tamamen bağımsız olmak isteyen ya da yurtdışı eğitimin ilk dönemlerindeki adaptasyon sürecini atlatıp, dostluklar edinen ve arkadaşları ile konaklamak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir konaklama seçeneğidir. Uzun dönem eğitimlere başvuran adaylar için de uygun olabilir. Bu konaklama seçeneğinde genellikle asgari 4-5 aylık kontrat yapmanız, kirayı ödeyebileceğinize dair kuvvetli kefiller göstermeniz ya da bir kaç aylık kira tutarı kadar depozito / peşinat vermeniz istenebilir.

Avantajları:

Dilediğiniz zaman kullanabileceğiniz kendinize ait bir evinizin olması ve tamamen bağımsız bir ortam sağlaması.

Dezavantajları:

Kira dışında depozito, aidat, elektrik, ısıtma vb. ekstra masrafların olması.

Dil pratiği yapmaya çok fazla imkân vermemesi.

Maliyeti:

Tek kişi ile kiralandığında pahalı, ancak arkadaş grubu ile kiralandığında ekonomik olabilecek bir konaklama seçeneğidir.

Otel veya hostel (pansiyon) konaklaması

Özellikle kısa dönemli programları tercih eden çalışma hayatındaki öğrencilerimizin tercih ettiği, lüks ortamda, oda ve temizlik hizmeti sunulan rahat ve bağımsız bir konaklama türüdür. Her şehirde birçok otel ve misafir evi seçeneği vardır, özellikle turistik şehirlerde okullar otellerde anlaşmalı fiyatlar sağlayabilmektedir.

Avantajları:

Lüks ortamda, oda ve temizlik hizmeti sunulan rahat ve bağımsız bir ortam sunmas.

Dezavantajları:

Arkadaş davet etmeye genellikle olanak vermemesi.

Dil pratiği yapmaya imkân vermemesi.

Maliyeti:

Oldukça pahalı bir konaklama seçeneğidir.

KAMPÜS KONAKLAMA

Yurt dışında üniversite eğitimi alan ya da üniversite bünyesinde dil okuluna devam eden öğrencilerin daha çok tercih ettiği konaklama tipidir. Genelde paylaşımlı odalarda kalınır.

?

Kampüs konaklamanın avantajı kampüsün üniversite öğrencisine verdiği tüm sosyal ve kültürel olanaklardan faydalanma ve akademik eğitim materyallerine daha kolay ulaşılmasıdır.

 

KONAKLAMA DEĞİŞİKLİĞİ

Konaklama değişikliği konusunda profesyonelce düşünmelisiniz. Konakladığınız yerden hoşnut değilseniz, herhangi bir kaygıya kapılmadan, konaklama değişikliği talebinizi özgürce okulunuza iletmelisiniz. Ancak konaklama değişikliği taleplerinizi okulunuza en az 2 haftadan önceden bildirmeniz gerektiğini lütfen unutmayınız. Konaklama değişikliği aşamasında bazı okullar sizden, aile değiştirme ücreti ve/veya kaldığınız aileye ödenmek üzere 1 haftalık tazminat isteyebilir.Back to Top